NETWORKINGProfesyonel İlişki Ağı

Yabancılara Merhaba Deyin

Network (ağ) oluşturmak, genellikle gayri resmi sosyal ortamlarda, ortak bir mesleğe veya özel ilgi alanına sahip kişiler arasında gerçekleşen bilgi ve fikir alışverişidir. Ağ oluşturma, profesyoneller tarafından tanıdık çevrelerini genişletmek, alanlarındaki iş fırsatları hakkında bilgi edinmek ve küresel haber ile trendler hakkındaki kişisel farkındalıklarını artırmak için kullanılır.

Bağlantılar Kurun

SOSYAL SERMAYE

Sosyal sermayeniz temel olarak sosyal ağınızdır. Elbette ki Facebook veya Instagram hesaplarınızı kastetmiyoruz. Tanıdığınız insanlar, kurduğunuz ilişkiler ve birbiriniz için birlikte yaptığınız eylemler sosyal sermayenizi ortaya çıkartır. Günümüzde, iş hayatında ve diğer alanlarda ağ oluşturmak son derece önemli hale geldi.

Farkında olsanız da olmasanız da her zaman ağ halindesiniz. Aileniz, arkadaşlarınız ve sınıf arkadaşlarınız aracılığıyla bağlantılar kurarsınız. Personeller, öğretim görevlileri hatta yeni mezunlar bile önemli iletişim kaynaklarıdır. İnsanlar gelecekte iş yapabilecekleri kişiler ve şirketlerle ilişkiler geliştirmek için bir ağ oluşturur. Bu bağlantılar, kendi sektörlerindeki insanlarla ilişki kurmalarına ve güven oluşturmalarına yardımcı olur. Başarılı bir network, ağın dışında hemen bulunamayabilecek değerli bilgileri değiş tokuş etmek için kişileri düzenli olarak takip etmenizi gerektirir.

İnsanlar genellikle tüm üyelerinin en az bir ortak ilgi noktasının bulduğu ağ gruplarına katılırlar. Profesyoneller için en iyi ağ kurma fırsatları, benzer fikirlere sahip büyük kalabalıkların buluşmasına neden olan ticari fuarlarda, seminerlerde ve konferanslarda ortaya çıkabilir. Ağ oluşturma, bir profesyonelin iş alanındaki güncel olayları takip etmesine yardımcı olurken, diğer bir taraftan gelecekteki iş veya istihdam olasılıklarını da artırabilecek ilişkiler geliştirir.

Strateji Belirleyin

DOĞRU HEDEF

Kariyerini yeni başlatan veya ilerletmek isteyen ya da yeni bir işletme sahibi veya rüya gibi bir iş arayan biri için mümkün olduğunca çok sayıda ağa katılmak cazip gibi görünse de, zamanınızı ve tüm çabanızı ihtiyaçlarınıza ve ilgi alanlarınıza en uygun gruplara hedeflemek daha iyi bir stratejidir.

Bir ağ grubuna katıldığınızda, katkıda bulunan bir üye olmanız önemlidir. Ağ oluşturmayı etkili şekilde kullanan insanlar, ilişkilerini sadece kendi hedefleri için kullanmak yerine, grubun diğer üyelerine de değerli bir şeyler sunmak için çalışırlar.

İletişim

OFİS ADRESİ
Zincirlikuyu Mh. Eski Hükümet Cd. No: 97 Darıca – Kocaeli
E-MAIL
info@verniyer.com
TELEFON
+90 262 745 2777
+90 536 780 3909
ÇALIŞMA SAAATLERİ
Pzt-Paz: 09:00 – 18:00

Sıkça Sorulan Sorular

Ağ oluşturmaya ne engel teşkil eder?

Geçmişimizden özellikle de çocukluk dönemimizden gelen önyargılarımız en büyük engeldir. Yabancılarla konuşmak ve onlara güvenmek konusunda birçok psikolojik engel ile donatılmış durumdayız. Ek olarak, korkularımız ve beğenilmeme kaygımız sosyal bir etkileşim kurmamıza olumsuz etki eder.

Network oluştururken kimlere dikkat etmek gerekir?

Avcılar’a ve Oyuncular’a dikkat etmelisiniz. Avcılar diye adlandırılan grup networking aktivitelerinde sizi tam olarak tanımadan kendi ürünlerini satma niyetinde olan kişilerdir. Dikkatinizi dağıtmaya çalışırlar ve çok uzun konuşmalar yaparak sizi hedef haline getirirler. Oyuncuların niyetiyse, yalnızca sosyalleşmek ve daha çok insanı tanımaktır. Tek amaçları tanışmak olduğu için kurdukları ilişkileri yüzeyseldir, herhangi bir derinlik içermez. Bu sebeple de karşılıklı faydadan söz edilemez.

Başarılı bir "Networker" nasıl olunur?

Başarılı ilişkiler kurmak, iyi bir “Networker” olmak için çevrenizi farklı bir gözle değerlendirebilmelisiniz. Küçük veya büyük bütün organizasyonların bir misyonu, vizyonu ve iletişim stratejisi vardır. Bireylerin de aynı şekilde olmalıdır. Networking sürecindeki konuşmanız, görünüşünüz ve vücut diliniz vermek istediğiniz mesaj ile bırakmak istediğiniz etkiye göre her ortama özel planlanmalıdır.

https://www.verniyer.com/wp-content/uploads/2022/06/footers-logo.png
Zincirlikuyu Mh. Eski Hükümet Cd. No: 97/A Darıca – Kocaeli
+90 262 745 2777
info@verniyer.com

Takip:

HEMEN RANDEVU ALIN

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürme süreci bizim için; macera dolu bir serüvenin sonunda yüzümüzde oluşan tebessümdür.

Copyright © Verniyer 2022